Programa

Extech comienza en

Días
Horas
Minutos
Segundos
0
Días
0
Expertos
+ 0
Investigaciones
0
Conferencias

Programa resumido

Programa detallado

9:00 – 12:30 / Auditorio Óscar Hahn
Pre-congress courses
Fundamentals and applications of Solid Phase Microextraction
Janusz Pawliszyn


9:00 – 12:30 / Salón QF
Pre-congress courses
Introduction to Multivariate Calibration
Alejandro Olivieri
(Virtual class)


10:30 – 11:00
Coffee break


14:00 – 17:50
Acreditación / Registration
Centro cultural Rubén Mamani


14:00 – 17:30 / Auditorio Óscar Hahn
Pre-congress courses
Sustainability and simplicity in the analytical sample preparation
Rafael Lucena 


15:30 – 16:00
Coffee break


18:00 – 18:20 / Aula magna
Opening ceremony
Alberto Martinez, Rector UNAP
Ezequiel Martínez, Vicerrector de investigación e innovación UNAP
Venecia Herrera, Decana FdeC/Presidente jornadas
Pablo Richter, Vice-Presidente jornadas


18:20 – 19:00 / Aula magna
Inaugural lecture
How to Use Fundamentals to Optimize SPME Design and Extraction 
Janusz Pawliszyn


19:00 – 20:00
Cocktail / Wine tasting (Vino del desierto)

9:00 – 09:30 / Aula magna
Green Analytical Chemistry, Section I
C-1 Advances in Green Analytical Methods for the Elemental Determination Using Mass Spectrometry Detection
Marcia Foster Mesko


9:30 – 10:00 / Aula magna
Green Analytical Chemistry, Section I
C-2 Greening sample preparation by miniaturization and automation: examples from GC and LC analysis
Torsten Schmidt 


10:00 – 10:30 / Aula magna
Green Analytical Chemistry, Section I
C-3 Contributions of multiway calibration to the development of efficient, sustainable and functional analytical methods
Graciela Escandar


10:30 – 11:30
Coffee break


10:30 – 11:30
Poster session I
Simultaneous room I / Centro cultural Rubén Mamani
Simultaneous room II / Auditorio Óscar Hahn
Simultaneous room III / Sala C1


11:30 – 12:00 / Aula magna
Green Analytical Chemistry, Section II
C-4 Sorptive phases based on (ligno)cellulosic materials
Rafael Lucena


12:00 – 12:30 / Aula magna
Green Analytical Chemistry, Section II
C-5 Green Sample Preparation: Quo Vadis?
Lorena Vidal


12:30 – 13:00 / Aula magna
Green Analytical Chemistry, Section II
C-6 Green technologies to obtain bioactive compounds from plant materials
Boguslaw Buszewski


13:00 – 14:30 / Auditorio Óscar Hahn (second floor)
Lunch


14:30 – 15:00 / Aula magna
Green Analytical Chemistry, Section III
C-7 Desafíos para la evaluación de calidad de métodos de caracterización física de productos en la cadena de suministro de la industria automotriz
Karen Bello


15:00 – 15:30 / Aula magna
Green Analytical Chemistry, Section III
C-8 Sources, fate, and transformation of per- and polyfluoroalkyl substances in the environment and mitigation with Clay minerals
Binoy Sarkar


15:30 – 16:00 / Aula magna
Green Analytical Chemistry, Section III
C-9 Minimizing Ion Suppression in Direct to MS by Combining with SPME Technology
Janusz Pawliszyn


16:00 – 16:10 / Aula magna
Green Analytical Chemistry, Section III
Closing Green Analytical Chemistry
Janusz Pawliszyn/Pablo Richter/Manuel Bravo


16:10 – 17:10
Coffee break


16:10 – 17:10
Poster session II
Simultaneous room I / Centro cultural Rubén Mamani
Simultaneous room II / Auditorio Óscar Hahn
Simultaneous room III / Sala C1


17:10 – 17:30 / Aula magna
Oral session
ON THE WAY OF AN ANALYTICAL METHOD FOR THE DETERMINATION OF DEFENSIN-1 IN BEE HONEY BASED IN LIQUID CHROMATOGRAPHY
Iván Opazo Aballay


17:10 – 17:30 / Auditorio Óscar Hahn
Oral session
ELECTROCHEMICAL MONITORING AND REMOVAL OF ARSENIC FROM SECONDARY EFFLUENTS THROUGH AN ELECTROCOAGULATION TREATMENT
Samuel Felipe Piña Hodges


17:30 – 17:50 / Aula magna
Oral session
EVALUATION OF BIOACTIVE COMPOUNDS IN HONEY ASSOCIATED WITH THE GENERATION OF REACTIVE OXYGEN SPECIES AND ANTIBACTERIAL ACTIVITY

Edwar Rosamel Fuentes Pérez


17:30 – 17:50 / Auditorio Óscar Hahn
Oral session
REMOCIÓN DE MANGANESO EN AGUA PARA POTABILIZACIÓN MEDIANTE LOS ADSORBENTES NATURALES: BAGAZO DE CAÑA DE AZÚCAR Y CÁSCARA DE CACAO EN CONDICIONES DE TANQUE AGITADO
Luis Ramón Bravo Sánchez


17:50 – 18:10 / Aula magna
Oral session
DESARROLLO DE UN MÉTODO ANALÍTICO BASADO EN EL USO DE QUERCETINA PARA LA DETERMINACIÓN DE PROTEÍNAS FOSFORILADAS
Darío Méndez Cuadro


17:50 – 18:10 / Auditorio Óscar Hahn
Oral session
ENRICHMENT FACTORS OF TRACE ELEMENTS IN Cupressus macrocarpa LEAVES FROM PUCHUNCAVÍ VALLEY: ENVIROMENTAL IMPLICATION
Tamara Gorena Hernandez


18:10 – 18:30 / Aula magna
Oral session
STUDY OF EXTRACTION SOLVENTS FOR SOLID ENVIRONMENTAL SAMPLES
Trevor A. Johnson


18:10 – 18:30 / Auditorio Óscar Hahn
Oral session
BIO-BASED POLYMER MATERIALS FOR REMOVAL OF POLLUTANTS FROM WASTEWATER
Julio Sánchez Poblete


18:30 – 18:50 / Aula magna
Oral session
DETERMINACIÓN MEDIANTE LA TÉCNICA DE FINGERPRINTING GEOQUÍMICO DE LAS CONTRIBUCIONES HISTÓRICAS DE MATERIAL SEDIMENTARIO EN EL LAGO RAPEL, XI REGIÓN, CHILE
Ricardo Sebastián López Gajardo


18:30 – 18:50 / Auditorio Óscar Hahn
Oral session
EFFERVESCENCE TABLETS BASED ON MAGNETIC IONIC LIQUIDS AS MICRODEVICES FOR THE MONITORIZATION OF BIOMARKERS IN URINE
María José Trujillo-Rodriguez

9:00 – 09:30 / Aula magna
Plenary lectures I
C-10 3D printing of sorptive phases: Potentials and limitations
Manuel Miró 


9:30 – 10:00 / Aula magna
Plenary lectures I
C-11 Considerations on Sorption-based Techniques – How simple can we go?
Jose Manuel Nogueira


10:00 – 10:30 / Aula magna
Plenary lectures I
C-12 Potential use of siderophores as bacterially produced biomolecules for the selective extraction of critical elements from solid waste streams
Eric van Hullsebuch


10:30 – 11:30
Coffee break


10:30 – 11:30
Poster session III
Simultaneous room I / Centro cultural Rubén Mamani
Simultaneous room II / Auditorio Óscar Hahn
Simultaneous room III / Sala C1


11:30 – 11:50 / Aula magna
Plenary lectures II
C-13
Leonardo del Carpio


11:50 – 12:10 / Aula magna
Plenary lectures II
C-14 The fibreath-4000 and stirdisk-4000, novel devices coated with a thin film of eco-materials for emergent pollutants microextraction from water matrices
Milton Rosero-Moreano 


12:10 – 12:30 / Aula magna
Plenary lectures II
C-15 Understanding the role of anthropogenic emissions in glaciers retreat in the central Andes of Chile: Climate change or anthropogenic air pollution impact?
Francisco Cereceda


12:30 – 12:50 / Aula magna
Plenary lectures II
C-16 Opciones de Perkin Elmer en la Química Analitica Verde
Tamara Zoltan


12:50 – 13:00 / Hemiciclo
Official photography


13:00 – 14:40 / Auditorio Óscar Hahn (second floor)
Lunch


14:40 – 15:00 / Aula magna
Plenary lectures III
C-17 Isolation of siderophore-producing bacteria from altiplanic lagoons of northern Chile and the potential of siderophores in the extraction of critical elements from solid waste
Luis Rojas


15:00 – 15:20 / Aula magna
Plenary lectures III
C-18 Avances en los materiales utilizados para el abatimiento de arsénico desde aguas naturales y sintéticas mediante sorbentes porosos y naturales en la región de Arica y Parinacota
Lorena Cornejo


15:20 – 15:40 / Aula magna
Plenary lectures III
C-19 Bioaccesibilidad y especiación de arsénico en zanahorias, remolachas y quinoa de zonas contaminadas de Chile
Isabel Pizarro
 


15:40 – 16:00 / Aula magna
Plenary lectures III
C-20 Determinación de metales pesados en suelos de la Región de Tarapacá utilizando técnicas instrumentales
Margarita Briceño


16:00 – 17:00
Coffee break


16:00 – 17:00
Poster session IV
Simultaneous room I / Centro cultural Rubén Mamani
Simultaneous room II / Auditorio Óscar Hahn
Simultaneous room III / Sala C1


17:00 – 17:20 / Aula magna
Oral session
CAMBIOS EN EL METABOLOMA PLASMÁTICO DE POBLACION CHILENA DE PACIENTES COVID-19 ASOCIADOS CON SU GRADO DE SERVERIDAD, UTILIZANDO UNA HERRAMIENTA ANALÍTICA METABOLÓMICA BASADA EN UHPLC-QTOF
Claudia Mardones


17:00 – 17:20 / Auditorio Óscar Hahn
Oral session
ESTUDIO COMPARATIVO DE LA EVALUACIÓN ANTROPOGÉNICA Y GEOGÉNICA DE LA CONCENTRACIÓN DE METALES PESADOS Y LÁBILES EN SEDIMENTOS MARINOS SUPERFICIALES Y SUELOS EN EL BORDE COSTERO DE LA CIUDAD DE TALTAL
Kelly Melisa Núñez Pérez


17:20 – 17:40 / Aula magna
Oral session
LA INGESTA DE BERBERIS MICROPHYLLA G. FORST REDUCE EL IMPACTO DE UNA DIETA ALTA EN GRASAS SOBRE PRECURSORES PLASMATICOS DE ENFERMEDAD CARDIOVASCULAR USANDO UN MODELO MURINO
Lía Paz Olivares Caro


17:20 – 17:40 / Auditorio Óscar Hahn
Oral session
AQUEOSUS INFUSION OF BERBERIS MYCROPHYLLA (CALAFATE) LEAVES, A NEW FUNCTIONAL BEVERAGE. CHARACTERIZATION BY UHPLC-QTOF-MS/MS, GC-ESI-MS/MS, TXRF AND IN VITRO BIOACTIVITY
Daniela Nova Baza


17:40 – 18:00 / Aula magna
Oral session
TRACING AGRICULTURAL-INDUSTRIAL SEDIMENTS AND ASSOCIATED POLLUTANTS TO ASSESS THEIR THREATS TO A HYDROPOWER BASIN IN CENTRAL CHILE
Claudio Bravo Linares


17:40 – 18:00 / Auditorio Óscar Hahn
Oral session
BLACK CARBON DETERMINATION IN SNOW SAMPLES COLLECTED IN THE YESO RIVER BASIN OF THE CHILEAN CENTRAL ANDES DURING WINTERS 2020 AND 2021: FIRST RESULTS
Maria Florencia Ruggeri


18:00 – 18:20 / Aula magna
Oral session
DETERMINACIÓN DE FLUOROQUINOLONAS EN LECHE BOVINA COMERCIAL DE CARTAGENA DE INDIAS
Erika Rodríguez Cavallo


18:20 – 18:40 / Aula magna
Oral session
TRENDS IN THE TOTAL DEPOSITION OF BLACK CARBON AND ATMOSPHERIC DUST, IMPACTS ON THE REDUCTION OF SNOW ALBEDO IN THE YESO BASIN, CHILE: A NEW CONSEQUENCE OF THE CHILEAN MEGA DROUGHT
Sheimy Paola Lozano Bustamante


18:20 – 18:40 / Auditorio Óscar Hahn
Oral session
BIOSORPTION CAPACITY OF RARE EARTH ELEMENTS BY EXIGUOBACTERIUM SP. SH31 ISOLATED FROM POLY-EXTREME SALAR DE HUASCO IN CHILEAN ALTIPLANO
Karem Gallardo


18:40 – 18:40 / Aula magna
DQAA Meeting

9:00 – 09:30 / Aula magna
Plenary lectures IV
C-21 Biofunctionalized carbon nanostructures-based biosensors: new anaytical tools for the quantification of biomarkers
Gustavo Rivas


09:30 – 10:00 / Aula magna
Plenary lectures IV
C-22 SPME combined to Multidimensional Gas Chromatography as a tool to model and predict biochemical properties of samples
Fabio Augusto


10:00 – 10:30 / Aula magna
Plenary lectures IV
C-23 From micro to macro, using sorbent extraction
Elena Stashenko


10:30 – 11:30
Coffee break


10:30 – 11:30
Poster session V
Simultaneous room I / Centro cultural Rubén Mamani
Simultaneous room II / Auditorio Óscar Hahn
Simultaneous room III / Sala C1


11:30 – 11:55 / Aula magna
Plenary lectures V
C-24 Contaminantes emergentes en aguas residuales y superficiales: Monitoreo y tratamientos avanzados para su eliminación
Ricardo Salazar


11:55 – 12:20 / Aula magna
Plenary lectures V
C-25 Las columnas cromatográficas no tienen platos, ni teóricos, ni reales: El uso del sistema filosófico de Mario Bunge para la enseñanza de las teorías cromatográficas
Waldo Quiroz


12:20 – 13:00 / Aula magna
Plenary lectures V
C-26 Nuevos horizontes en la interacción de la luz y la materia. Aplicaciones de la luz solar y la espectroscopía láser en minería del cobre
Jorge Yañez


13:00 – 14:30 / Auditorio Óscar Hahn (second floor)
Lunch


14:30 – 15:00 / Aula magna
Scientific Career Award
C-27 Arcillas modificadas como agentes efectivos de retención de contaminantes orgánicos en suelos y su potencial para prevenir la contaminación de aguas subterráneas
Maria Baez


15:00 – 15:30 / Aula magna
Scientific Career Award
C-28 Efecto de la aplicación de biosólidos en suelos respecto de la disponibilidad de elementos traza y contaminantes orgánicos
Ines Ahumada


15:30 – 15:50 / Aula magna
C-29 Analytik Jena
ESPECTROMETRÍA ATÓMICA: INSTRUMENTACIÓN Y INNOVACIÓNES TECNOLÓGICAS
Julio Cezar Paz de Mattos


15:50 – 16:00 / Aula magna
PhD Thesis Award by Analytik Jena


16:00 – 17:00
Coffee break


16:00 – 17:00
Poster session VI
Simultaneous room I / Centro cultural Rubén Mamani
Simultaneous room II / Auditorio Óscar Hahn
Simultaneous room III / Sala C1


17:00 – 17:30 / Aula magna
Closing ceremony XIV ExTech and XV EQAA 2022
Advances on the use of metal-organic frameworks as coatings or thin-films in microextraction
Verónica Pino


17:45 – 18:00 / Aula magna
Closing ceremony XIV ExTech and XV EQAA 2022
Poster and oral sessions Awards (graduate and undergraduate studients)
 


18:00 – 18:10 / Aula magna
Closing ceremony XIV ExTech and XV EQAA 2022
Janusz Pawliszyn


18:10 – 18:40
Cocktail

Inscríbete ahora

El programa, en modalidad presencial, semipresencial y/o virtual, incluirá conferencias plenarias, semiplenarias, exposiciones orales, presentación de posters, exposiciones industriales y en lo posible, según crisis sanitaria, visitas a empresas y museo del salitre.

EXTECH © 2021 / Diseño web Mdi360

EnglishSpanish